Odsunięty od pracy nie musi iść na urlop wypoczynkowy
- Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę (okres miesięczny). Jednocześnie zwolnił go z obowiązku świadczenia pracy. Po kilku dniach postanowił wysłać go na urlop wypoczynkowy na podstawie art. 167 1 k.p. Przesłał pismo informujące o tym, że w danym dniu pracownik rozpoczyna urlop. Pracownik jednak listu poleconego nie odebrał, bo wyjechał. Czy można wysłać na urlop pracownika wcześniej zwolnionego z obowiązku świadczenia pracy? Czy pracownik może być jednocześnie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy i urlopowany? - pyta czytelniczka DF.
Odsunięcie pracownika od pracy w okresie wypowiedzenia, niekiedy połączone z zakazem wstępu na teren zakładu, staje się coraz częstszą praktyką. Ale - sądząc z pytania czytelniczki - nie zawsze przemyślaną.
W opisywanej sytuacji pracodawca sam wpędził się w tarapaty, najpierw zwalniając pracownika z obowiązku świadczenia pracy, a potem kierując go na urlop. Gdyby postąpił w odwrotnej kolejności - nie byłoby żadnego problemu.
- Najpierw należy określić termin wykorzystywania urlopu przez pracownika w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, a dopiero potem określić czas, w którym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta