Co zapisać w umowie o pracę, a co poza nią
Kodeks pracy wymienia obowiązkowe elementy umowy o pracę, ale ich nie ogranicza. Pracodawca musi określić rodzaj pracy, wymiar czasu pracy, miejsce wykonywania pracy, termin rozpoczęcia pracy oraz wysokość wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód, aby w umowie o pracę zawrzeć dodatkowe postanowienia lub podpisać z zatrudnionym inne kontrakty uzupełniające stosunek pracy. Szef może np. przeforsować ekstrazapisy o zakazie konkurencji, prawach autorskich, ochronie danych osobowych, zasadach zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa czy ryczałcie za godziny nadliczbowe.
Uwaga! Nieobowiązkowe umowy oraz dodatkowe zapisy umowy o pracę nie mogą być mniej korzystne, niż gwarantuje kodeks pracy.
W odrębnym kontrakcie Zakaz konkurencjiCoraz częstszym elementem stosunku pracy jest zakaz konkurencji. Pracodawcy wolno zobowiązać pracownika, aby w czasie trwania zatrudnienia nie prowadził wobec niego działalności konkurencyjnej oraz nie świadczył pracy na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność - art. 101 1 k.p. Dla wielu szefów to jednak za mało. Dlatego zawierają z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia - art. 101 2 k.p. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta