Nie od razu rozstaniesz się z pracownikiem
Co do zasady do rozwiązania umowy o pracę dochodzi z upływem okresu wypowiedzenia. Jego długość określa kodeks pracy. Ustawowe okresy wypowiedzenia wolno jednak zmienić. Potrzebna jest do tego zgoda stron umowy o pracę (wyjątek - patrz ramka).
Jak skrócićPracodawca i pracownik mogą zarówno skrócić, jak i wydłużyć okres wypowiedzenia. Przykładowo przy umowie bezterminowej prawo skrócenia okresu wypowiedzenia wynika bezpośrednio z kodeksu pracy (art. 36 § 6).
Uwaga! Skrócenie okresu wypowiedzenia tej umowy nie zmienia dotychczasowych warunków rozwiązania stosunku pracy i może nastąpić dopiero po tym, gdy jedna ze stron wypowie umowę o pracę. Ponadto Sąd Najwyższy podkreślił, że ustalenie przez strony wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia pracownika roszczeń wynikających z art. 45 k.p. (bezpodstawne rozwiązanie umowy o pracę) - uchwała SN z 24 lutego 1994 r., I PZP 57/93.
PRZYKŁAD 1- Zostałem zatrudniony na czas określony. W umowie o pracę nie przewidziano możliwości jej wcześniejszego wypowiedzenia. Umowa rozwiązuje się za rok. Mam propozycję innej pracy i chciałbym rozstać się z pracodawcą wcześniej. Czy mogę wypowiedzieć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta