Pop może wygrać ze stereotypami
Michał Sobelman Chociaż mieszkamy na dwóch kontynentach, jesteśmy bardzo podobnymi narodami. Mamy wspólne korzenie tu, w Polsce, ale dopiero ostatnich kilkanaście lat przekonało o tym Izraelczyków. Przez wiele lat Polska była dla nich krajem dalekim, ukrytym za żelazną kurtyną. A przecież początki Izraela są na Mazowszu. Tu urodził się Ben Gurion, twórca państwa Izrael. Tu po raz pierwszy zaangażował się w ideę kibucu. Izraelska młodzież niewiele wie o tej dobrej przeszłości. II wojna światowa i późniejsze wydarzenia, prześladowania Żydów, pogrom kielecki zepsuły wizerunek Polski w oczach Izraelczyków. Gwoździem do trumny był marzec 1968 r. - Polska stała się dla nich krajem obcym i antysemickim. To jest oczywiście krzywdzące, historii nie wolno traktować tak wybiórczo.
- Młodzi, dorastający w czasach globalizacji, dziedziczą te uprzedzenia, czy mają w sobie więcej otwartości?Chodziłem do szkoły w powojennej Polsce, w której o Żydach nie mówiło się prawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta