Jaki podatek od sprzedaży opcji
Ustawy o podatkach dochodowych nie mówią zbyt wiele na temat opodatkowania transakcji pochodnymi instrumentami pochodnymi. Ograniczają się do sformułowania ich definicji oraz lakonicznego zapisu w części poświęconej kosztom uzyskania przychodów. Dlatego przedsiębiorcy mogą mieć problem z określeniem momentu ujęcia przychodów i kosztów z tym związanych w rachunku podatkowym.
Zgodnie z art. 16 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop) "pochodnymi instrumentami finansowymi są prawa majątkowe, których cena zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny towarów, walut obcych, waluty polskiej, złota dewizowego, platyny dewizowej lub papierów wartościowych, albo od wysokości stóp procentowych lub indeksów, a w szczególności opcje i kontrakty terminowe". Analogiczną definicję zawiera ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W praktyce obrotu gospodarczego najwięcej transakcji dotyczy walutowych kontraktów terminowych FX forward oraz opcji walutowych (patrz ramki obok). Ich skutki podatkowe są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta