Samotność jak ciężka choroba
Nieprawdą jest, że samotność doskwiera najbardziej ludziom starszym. Z badań opublikowanych niedawno w piśmie "Journal of Clinical Nursing" wynika, że w największym stopniu skarżą się na nią czterdziestolatki. Choć pod lupę wzięto mieszkańców Australii i Wielkiej Brytanii, problem dotyczy również Polski.
- W wieku lat czterdziestu człowiek osiąga największą aktywność zawodową, w związku z czym wiele czasu poświęca się właśnie pracy. Dzieje się to kosztem innych sfer życia, zwłaszcza budowania relacji międzyludzkich - twierdzi prof. Janusz Czapiński z Katedry Psychologii Społecznej UW.
Poczucie osamotnienia jest nieprzyjemne, ale i groźne dla zdrowia, co ostatnio potwierdziły prace prof. Johna Cacioppo, psychologa z Uniwersytetu w Chicago. W jego wyniku podwyższa się ciśnienie krwi i osłabia układ immunologiczny. W przypadku osób starszych samotność może być równie szkodliwa, co siedzący tryb życia, a nawet palenie papierosów.
Sposób na depresję- Wierzę, że to możliwe - komentuje wyniki badań Cacioppo prof. Andrzej Pająk z Instytutu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta