Wysyłamy pracownika do pracy za granicą
O tym, jakie wymogi administracyjne (np. pozwolenia na pracę, obowiązki meldunkowe) pracodawca musi spełnić, decydują regulacje kraju, do którego chce wysłać pracowników. Chociaż Polska jest członkiem Unii Europejskiej, nie daje to prawa polskim firmom do zupełnie swobodnego delegowania pracowników na całe terytorium Wspólnoty. Tym bardziej muszą się one liczyć z ograniczeniami, gdy praca ma być świadczona poza UE. Informacji na ten temat należy szukać w przedstawicielstwach dyplomatycznych tych krajów.
Swoboda delegowania w UEPolacy, którzy sami szukają pracy w krajach UE, muszą liczyć się z tym, że nie w każdym mogą legalnie i bez pozwolenia na pracę podjąć zatrudnienie. To ograniczenie nie dotyczy natomiast polskich pracodawców.
Obowiązuje bowiem zasada swobodnego przepływu pracowników. Jeśli więc pracodawcy podpiszą kontrakt na świadczenie usług z firmą z innego kraju Wspólnoty, mogą je wykonywać, wykorzystując do tego pracowników z Polski albo zatrudniając...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta