Czy pracodawca może czytać e-maile pracownika
W polskim prawie brakuje spójnej regulacji dotyczącej firmowej poczty elektronicznej. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy pracodawca ma wątpliwości, czy odczytać prywatny i poufny e-mail pracownika, a ma uzasadnione podejrzenie, że jego treść zawiera poufne informacje o firmie.
Tajemnica korespondencjiNawiązując stosunek pracy, pracownik godzi się na pewne ograniczenia, w tym kontrolę pracodawcy co do rzetelności wykonywanych obowiązków służbowych. Zgodnie z art. 100 k.p. musi bowiem przestrzegać podstawowych obowiązków pracowniczych. Jak daleko jednak może sięgać kontrola pracodawcy i w jaki sposób wolno mu ją sprawować?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy kontrolowanie korespondencji e-mailowej pracownika otrzymywanej na firmowy adres jest zgodne z prawem. Można jednak próbować jej poszukać w konstytucji, kodeksie cywilnym, karnym, a także w kodeksie pracy.
Zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego dobra osobiste człowieka, w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta