Pracownica będzie mamą
Przepisy prawa pracy chronią pracownicę od początku ciąży, tyle że ten moment zwykle trudno ustalić. Trudno też, aby pracodawca opierał się wyłącznie na zapewnieniach zatrudnianej, zwłaszcza gdy ciąży jeszcze nie widać. Z tych powodów stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim (art. 185 § 1 k.p.).
Pracownica, która chce korzystać z przywilejów przewidzianych przez kodeks pracy, musi przedstawić pracodawcy odpowiednie zaświadczenie lekarskie. Nie wymaga ono żadnej szczególnej formy.
Praca z ograniczeniamiCiężarnej nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani porze nocnej (art. 178 § 1 zd. 1 k.p.). Zakaz ten jest bezwzględny.
To, że pracownicy w ciąży nie można zlecić pracy w nadgodzinach, nie oznacza, że w razie wyjątkowych potrzeb pracodawcy nie może ona pracować ponad wymiar czasu określony w umowie. Jeśli więc pracuje na pół etatu po 4 godziny dziennie, to wolno jej zlecić jeszcze 4 godziny pracy. Zlecenie 9 godziny pracy w danym dniu nie jest możliwe, bo byłaby to praca nadliczbowa.
Pracodawca, który zatrudnia ciężarną pracownicę w porze nocnej, ma dodatkowe obowiązki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta