Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w wyrokach Sądu Najwyższego
Odchodzącemu z pracy z przyczyn organizacyjnych należy się odprawa przysługująca w chwili ustania zatrudnienia. Przepis przejściowy nie może tego pogorszyć - tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 14 czerwca 2006 r. (I PK 249/05).
Tym samym SN zinterpretował przepisy przejściowe obowiązującej od 1 stycznia 2004 r. ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.
Zatrudniona jako radca prawny w ratuszu wypowiedzenie z przyczyn organizacyjnych dostała w listopadzie 2003 r., upłynęło więc ono z końcem lutego następnego roku. Szef odmówił jej wypłaty odprawy, bo pracowała jednocześnie w innym miejscu na pełnym etacie. A tacy pracownicy wedle ówczesnych przepisów o zwolnieniach grupowych nie mogli liczyć na odprawę. Radczyni twierdziła, że jej uprawnienia należy oceniać według stanu z chwili rozwiązania stosunku pracy. Wtedy obowiązywała już obecna ustawa, przyznająca odprawy wszystkim odchodzącym z pracy w ramach redukcji grupowych. Skoro tak, to za 10-letni staż w urzędzie należy się jej 3-miesięczne wynagrodzenie.
Sąd pierwszej instancji przyznał jej rację. Powołał się na przepis przejściowy z art. 28 obecnej ustawy. W takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta