Pracodawcy będzie lżej, gdy pracownik zliczy swoje zarobki
Chodzi tu tylko o składki emerytalne i rentowe. Pozostałe: chorobową, wypadkową oraz zdrowotną, a także na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych trzeba nadal odprowadzać.
Roczny pułap podstawy wymiaru składek emerytalnej i rentowych, ponad który nie należy ich już opłacać, dotyczy zarówno składek obowiązkowych, jak i dobrowolnych.
Mimo że po przekroczeniu limitu nie są odprowadzane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, okres ten jest traktowany jako okres ubezpieczenia.
Jak obliczyć składkę zdrowotnąJeśli zarobki w 2006 r. przekroczyły 73 560 zł i płatnik przestanie naliczać składki emerytalną i rentowe, wtedy podstawy wymiaru składki zdrowotnej nie należy pomniejszać o składki emerytalną i rentowe. A to dlatego, że nie są one już faktycznie finansowane przez ubezpieczonego.
Podstawę wymiaru składki zdrowotnej trzeba pomniejszyć o składkę chorobową, gdyż ona nadal jest finansowana ze środków zatrudnionego, nawet po przekroczeniu limitu 30-krotności. Zatem w takim wypadku składkę zdrowotną odprowadza się od podstawy pomniejszonej tylko o składkę chorobową, czyli o 2,45 proc.
Gdy pracownik jest zatrudniony w jednym miejscuNie ma problemu, gdy pracownik jest zatrudniony u jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta