Jak najlepiej wynagradzać pracowników
Nie o ilość tu jednak chodzi, ale o system gratyfikowania zatrudnionych. Ten bowiem może zachęcać do lepszej i wydajniejszej pracy.
Dlatego pracodawca może wprowadzić różne sposoby wynagradzania dla różnych grup zawodowych, uwzględniając specyfikę ich zadań. W jednej firmie może więc być kilka systemów wynagradzania - inny dla zatrudnionych w biurze, inny dla pracowników fizycznych, np. sprzątaczek czy palaczy, a jeszcze inny dla przedstawicieli handlowych.
Nie dyskryminujJeśli firma zdecyduje się na różnorodne warianty wynagradzania, musi to określić w umowie o pracę każdego pracownika lub w obowiązujących w zakładzie przepisach płacowych. Najczęściej będzie to regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy.
Decydując się na przyjęcie konkretnego systemu, pracodawca nie może zapominać o tym, że wszyscy pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu, czyli także w wynagradzaniu (art. 11 2 k.p.). Tym bardziej że jeszcze w innym miejscu kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do jednakowego wynagrodzenia za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta