Jak przyśpieszyć wydanie wyroku
Jeśli w sprawie sądowej dojdzie do przewlekłości postępowania, strona może domagać się nie tylko stwierdzenia tego w specjalnym postępowaniu, ale i zadośćuczynienia pieniężnego. Dochodzi do tego wskutek wniesienia przez uprawnionego specjalnego pisma. W przepisach nazwano je skargą na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki (dalej będziemy ją określać jako skargę na przewlekłość). Trafia ona do sądu już w toku postępowania, które skarżący uważa za opieszałe. Przebieg postępowania w tego typu sprawach określa ustawa o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (DzU z 2004 r. nr 179, poz. 1843). Obowiązuje ona od 17 września 2004 r.
Co wolno skarżyćSkarga na opieszałość nie dotyczy wszelkiej działalności organów władzy publicznej, lecz tylko działalności sądu albo komornika. To oni muszą odpowiadać za przewlekłość postępowania. Skarżyć się można tylko wówczas, gdy chodzi o: > postępowanie dotyczące rozpoznania sprawy (np. proces cywilny, skarga na decyzję administracyjną, sprawa karna) albo > postępowanie egzekucyjne lub inne zmierzające do wykonania orzeczenia sądowego (np. postępowanie zabezpieczające) lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta