Kara za prezesa firmy
Od kilku lat każda polska firma musi liczyć się z odpowiedzialnością za przestępstwa popełniane przez innych. Sprawy te reguluje ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary (DzU z 2002 nr 197, poz. 1661 ze zm.).
Kiedy firma powinna liczyć się z sankcjami, jakie prawo nakłada na nią za przestępstwa innych? Trudno o krótką odpowiedź. Przepisy ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych tworzą strukturę piętrową i zagmatwaną. Najprościej analizować przesłanki odpowiedzialności jedna po drugiej, a nie wszystkie naraz.
Kto odpowiadaPierwsza sprawa to ustalenie, które firmy w ogóle mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Przepisy nazywają takich przedsiębiorców podmiotami zbiorowymi. Pod tym pojęciem ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (uopz) rozumie przede wszystkim osoby prawne oraz takie jednostki organizacyjne, którym przepisy nie przyznały osobowości prawnej, wyposażyły je jednak w tzw. zdolność prawną.
Zdolność prawna to nic innego jak przewidziana przez prawo możliwość bycia stroną praw i obowiązków. Przykładem podmiotu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta