POSTĘPOWANIE SĄDOWE W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
Precyzują to dwa przepisy: art. 126 i 187 kodeksu postępowania cywilnego. Wynika z nich, że w pozwie powinno znaleźć się przynajmniej: > oznaczenie sądu, do którego jest skierowany, > oznaczenie (tzn. imiona i nazwiska lub nazwy) przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, > oznaczenie rodzaju pisma (czyli słowo "pozew" w nagłówku), > określenie żądań, w tym wskazanie kwoty, o jaką spór się toczy, > przytoczenie faktów uzasadniających żądanie oraz dowody na poparcie tych okoliczności.
>Jakich spraw mogą dotyczyć skargi wnoszone do sądów administracyjnych?Odpowiedzi na to pytanie udziela art. 3 prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zgodnie z nim sądy administracyjne orzekają w sprawach skarg na: > decyzje administracyjne, > postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie, albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty, > postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie, > inne niż wymienione wyżej akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa, > bezczynność organów w wymienionych dotąd sprawach, > akty prawa miejscowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta