Arbitraż zamiast sądu
Arbitraż (w Polsce zwany też sądownictwem polubownym) to szczególny sposób rozstrzygania niektórych sporów cywilnych. Jego cechą jest to, że sporu nie rozstrzygają sędziowie sądu państwowego, lecz wybrani przez same strony tzw. arbitrzy. Postępowanie kończy się orzeczeniem o wadze równej wyrokowi sądu państwowego. To samo dotyczy ugody zawartej przed sądem polubownym. Ma ona taką samą moc jak ugoda zawarta przed sądem państwowym. Ten ostatni musi tylko stwierdzić wykonalność wyroku wydanego przez sąd polubowny albo ugody przed nim zawartej.
Jakie sprawyWmyśl kodeksu postępowania cywilnego arbitrażowi - jeśli toczy się on na terytorium Polski - można poddać spory o prawa majątkowe lub niemajątkowe mogące być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty. Od wejścia w życie nowych przepisów o sądownictwie polubownym nie minęło wiele czasu, a komentatorzy już nie mogą dojść do porozumienia, czy ugoda sądowa jest warunkiem dopuszczalności arbitrażu tylko co do praw niemajątkowych, czy też wszystkich.
Kiedy spór...W obecnym stanie prawnym pod rozstrzygnięcie sądu polubownego można poddać jedynie spór....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta