Do którego sądu
W myśl obowiązującej konstytucji każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd (art. 45 ust. 1). Ustawa zasadnicza wprowadza tu domniemanie właściwości sądów powszechnych. Co do zasady to właśnie one będą właściwe w sprawie (art. 177 konstytucji). Jest kilka rodzajów sądów powszechnych - cywilne, karne, sądy pracy, Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów itd.
Wyjątki od zasady właściwości sądu powszechnego wprowadzić można jedynie w drodze ustawy. I na podstawie ustaw właśnie niektóre sprawy przekazano do kompetencji np. sądów administracyjnych. Sąd administracyjny nie jest sądem powszechnym.
Jakie to sprawyWyliczenie spraw, które mogą trafić przed sąd, byłoby dla przedsiębiorców bardzo pomocne. Jest jednak niemożliwe z powodu różnorodności stosunków prawnych. Najogólniej można je podzielić na sprawy: > administracyjne, > karne, > cywilne.
Kiedy administracyjnieRozstrzyganie spraw administracyjnych należy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta