Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Moralne oburzenie" zamiast moralnej oceny wojny

03 sierpnia 2006 | Publicystyka, Opinie | TP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Potępienie Izraela wynika z antysemityzmu części lewicowych elit "Moralne oburzenie" zamiast moralnej oceny wojny Według św. Tomasza z Akwinu sprawa, w której wojna jest toczona, musi być słuszna, a walczący koniecznie muszą mieć zamiar "poparcia dobra lub uniknięcia zła" TOMASZ P. TERLIKOWSKI (c) MIROSŁAW OWCZAREK

Trudno zapomnieć sceny pokazywane przez niemal wszystkie media: pracownicy libańskiego Czerwonego Krzyża wyciągają z gruzów bloku w Kanie zwłoki małych dzieci. Trudno odegnać od siebie obraz systematycznie niszczonego nalotami państwa. W takich sytuacjach aż cisną się na usta słowa potępienia agresywnej polityki Izraela, powtarzane zresztą przez polityków, publicystów, a nawet duchownych w ostatnich dniach aż nazbyt często.

Tyle że słowa te, choć odwołują się do poczucia moralności i przypisują sobie głębokie humanitarne znaczenie, z rzeczywistym, klasycznym myśleniem moralnym - dostrzegającym dramatyzm ludzkich (także na poziomie państwowym) wyborów, które niekiedy wywołują cierpienie niewinnych - niewiele mają wspólnego. Krytycy Izraela zbyt często pozostają na powierzchni zjawisk, koncentrując się na estetyce, zamiast na etyce.

Z potępieniem wojny można się oczywiście zgodzić. Nikt nie ma wątpliwości, że wojna jest rzeczą straszną. W jej trakcie giną ludzie, także dzieci; inni tracą domy, rodziny, dobytek. To stwierdzenia zupełnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3906

Spis treści
Zamów abonament