Jak rozstać się z pracownikiem
Tydzień temu pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE o tym, na jakich zasadach rozwiązuje się umowy o pracę i jakie towarzyszą temu okresy wypowiedzenia. Dziś przedstawimy dodatkowe obowiązki pracodawcy, które temu towarzyszą. Wskazujemy je na przykładach najczęściej popełnianych błędów.
BŁĄD 1 - NIEUDZIELANIE WOLNYCH DNI NA SZUKANIE PRACYNiektórym pracownikom trzeba w trakcie wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę udzielić wolnych dni na szukanie pracy. Chodzi o zatrudnionych, którym przysługuje co najmniej 2-tygodniowy okres wypowiedzenia. Wymiar zwolnienia wynosi wówczas: > 2 dni robocze - w okresie 2-tygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia, > 3 dni robocze - w okresie 3-miesięcznego wypowiedzenia, nawet gdy zostanie ono skrócone do jednego miesiąca.
Przywilej ten nie dotyczy: > umowy na zastępstwo (przewidziany dla niej okres wypowiedzenia to 3 dni robocze - art 33 1 k.p.), > umowy o pracę zawartej na okres próbny krótszy niż 2 tygodnie - art. 34 k.p.
Czasami jednak pracodawcy nie chcą udzielać dni wolnych na poszukiwanie pracy, mimo że pracownikowi one przysługują.
PRZYKŁADPan...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta