Pracownik choruje, a pracodawca i tak mu płaci
Natomiast od 34 dnia przysługuje mu zasiłek chorobowy finansowany przez ZUS.
Wynagrodzenie za czas choroby nie przysługuje w czasie urlopu macierzyńskiego (wówczas jest wypłacany zasiłek macierzyński) ani w trakcie urlopu wychowawczego lub urlopu bezpłatnego (art. 12 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, tekst jedn. w DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267; w skrócie: ustawa chorobowa).
Pracodawca nie płaci, gdy wypadek był przy pracy...Od 1 stycznia 2003 r. pracodawcy nie płacą pracownikom wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową (zgodnie z ustawą z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych). Od pierwszego dnia niezdolności do pracy z tego powodu pracownikowi przysługuje zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego.
...ale może płacić, gdy wypadek był w drodze do pracyNatomiast absencja chorobowa spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy jest finansowana bądź wynagrodzeniem chorobowym finansowanym przez pracodawcę, bądź zasiłkiem chorobowym finansowanym przez ZUS.
Okres wyczekiwania...Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta