Francuski cud jednomyślności
Cambrai leży na brzydkiej Północy, liczy 40 tysięcy mieszkańców i lata świetności ma za sobą. Niegdyś tutejszy arcybiskup nosił tytuł księcia Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego, a jego włości sięgały po belgijskie Anvers. Od kiedy w departamencie Nord zamknięto ostatnie kopalnie węgla, pracujący w nich Polacy rozjechali się po świecie. Cały region stracił na znaczeniu. Cambrai wraz z nim. Ale miasto zachowało powód do dumy: bizantyjską ikonę Matki Boskiej Łaskawej. W bazylice pod tym samym wezwaniem święty obraz trwa od 1452 roku. Opuszcza mury raz w roku, 15 sierpnia. Niesiony w maryjnej procesji dociera do Rogatek Łaski, a potem wraca na dziedziniec przed kościołem. To miejsce, nazywane dotąd placem Świętego Grobu albo placem Poczty, ma od wczoraj nowego patrona: Jana Pawła II.
"Bądźcie wolni"Marmurową tablicę o wymiarach 120 na 60 cm przytwierdzono na budynku poczty. Świadomie: na pocztę chodzą nie tylko wierni. Tablicę zdobi podobizna Karola Wojtyły wygrawerowana techniką laserową....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta