Chorego pracownika też można zwolnić
Czy mogę zwolnić pracownika, jeżeli kończy się mu okres zasiłkowy?
Pracodawca może to zrobić, wręczając pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 k.p. Zgodnie z ustawą z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., w skrócie: ustawa chorobowa) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby. Przepisy chronią zatem chorujących przed stratą pracy maksymalnie przez 272 dni, a chorych na gruźlicę nawet przez 360 dni. U chorych okres zasiłkowy wynosi 182 dni, a okres pobierania świadczenia rehabilitacyjnego 90 dni, dla chorych na gruźlicę okres zasiłkowy wydłuża się do 270 dni i do tego też dolicza się 90 dni (czyli pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego).
A jeżeli wręczenie tego pisma nie jest możliwe osobiście, to co należy zrobić?
Wówczas pismo z oświadczeniem pracodawcy trzeba wysłać pocztą. Jeśli pracownik nie odbierze go lub odmawia jego przyjęcia, wtedy datę doręczenia drugiego awiza z poczty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta