Od niektórych świadczeń trzeba zapłacić VAT
Czynnością opodatkowaną VAT jest również przekazywanie lub zużycie towarów na potrzeby osobiste podatnika, jego pracowników lub byłych pracowników, a także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na rzecz tych osób, jeśli pracodawcy przysługiwało prawo od odliczenia VAT naliczonego przy ich nabyciu. Takie postanowienia zawierają art. 7 ust. 2 updf oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Dotyczą one sytuacji, gdy przekazanie następuje na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Z tego powodu nie uważa się za dostawę świadczenie usług przekazywania pracownikom towarów i świadczenia usług w sytuacji, gdy taki obowiązek nakładają na pracodawcę przepisy prawa, do których należą także układy zbiorowe pracy.
Trzy warunki opodatkowaniaBy świadczenie usług albo przekazywanie towaru na rzecz pracownika było opodatkowane VAT, muszą być spełnione łącznie trzy warunki: > podatnik (pracodawca) świadczy nieodpłatnie usługi na rzecz pracownika, > świadczenie tych usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, > podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta