Kiedy świadczenie jest kosztem pracodawcy
Pracownicy zwrócili się do prezesa o sfinansowanie im kursu nauki języka niemieckiego. Opinia, którą otrzymał prezes z działu księgowości, brzmiała: spółka może opłacić swoim pracownikom kurs języka niemieckiego wówczas, gdy działalność spółki wymaga od pracowników jego znajomości. Pracodawca może ponieść koszty szkolenia, gdy jest to związane z wykonywaną przez nich pracą. Wówczas koszty poniesione przez spółkę stanowią koszt uzyskania przychodu. Jeżeli nauka języka obcego nie ma związku z wykonywaną pracą, powstaje wątpliwość, czy spółka może te wydatki zaliczyć w koszty i na jakiej podstawie. Naszym zdaniem należałoby koszt tego świadczenia zaliczyć do przychodu pracownika, pobrać podatek i naliczyć składki ZUS. Czy spółka może pokryć koszt takiego kursu, gdy za bieżący okres sprawozdawczy wykazuje stratę, i to dość wysoką?
W zakresie zaliczenia takich wydatków do kosztów uzyskania przychodów faktycznie zasadnicze znaczenie ma to, czy koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu przez spółkę. Jeżeli więc nawet w obecnej sytuacji umiejętność posługiwania się językiem niemieckim nie jest pracownikom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta