Podatek pobiera się od każdego grosza, ale nie zawsze
Inaczej jest tylko wtedy, gdy konkretna należność została wyraźnie zwolniona z tego obciążenia.
Przychodami ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (służbowego, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy) są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty. Taką zasadę ustanawia art. 12 ust. 1 updf.
Przychodami są zwłaszcza wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nadgodziny, różnego rodzaju dodatki, nagrody. Dotyczy to także nagród jubileuszowych za długoletnią pracę. Wśród przychodów wymienia się w art. 12 ust. 1 updf także ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została wyraźnie ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Do przychodów pracowniczych należy także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jest to jednak wyliczenie tylko przykładowe, nieobejmujące wszystkich możliwych świadczeń pracowniczych. Do takich świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta