Przeprowadzka i rozłąka nie zawsze opodatkowane
Podobny cel ma zwolnienie podatkowe dla wykonujących pracę za granicą. Wszystkie te zwolnienia są limitowane.
Dodatek za rozłąkęNie są opodatkowane kwoty wypłacane pracownikom z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłki na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym (art. 21 ust. 1 pkt 14 updf). Zwolnienie to jest jednak limitowane. Obejmuje wypłatę nieprzekraczającą 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie. Jego limit wyznacza więc wysokość wynagrodzenia danego pracownika. Chodzi o wynagrodzenie brutto.
Wolny od podatku jest dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym (art. 21 ust. 1 pkt 18 updf). Zwolnienie to ograniczone jest do wysokości diet za czas podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, czyli w rozporządzeniu z 2002 r. o delegacjach krajowych. W 2006 r. zwolniony był z podatku dodatek za rozłąkę (do 22 zł dziennie)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta