Arsenał minionych wieków
Najstraszniejszą i najbardziej efektywną bronią pozostawała kopia, która dawała przewagę naszej formacji nad jazdą każdego wówczas przeciwnika. Do początków XVII wieku husarze uzbrojeni w "drzewko", bo tak zwano husarską kopię, dopadłszy szyków nieprzyjacielskiej piechoty, zmiatali ją z placu boju. Impet uderzenia zwartej masy ciężkozbrojnych jeźdźców uzbrojonych w długą broń drzewcową przełamywał szyk pikinierów, którzy dysponując krótszą bronią (pika piechoty mierzyła ok. 4 m) pierwsi otrzymywali cios. Muszkieter walczący rapierem i kolbą muszkietu nie miał absolutnie żadnych szans w starciu z husarzem rąbiącym szablą bądź pałaszem (kopia po pierwszym uderzeniu ulegała skruszeniu).
Kopia, choć dłuższa od piechotnej piki czy też średniowiecznej kopii rycerskiej (długość husarskiej kopii bywała różna, istniały zapewne takie, których długość przekraczała 6 m) była stosunkowo lekka, jej waga nie przekraczała 3 kg. Właściwość taką osiągano dzięki drążeniu drzewca w środku od grotu po kulę stanowiącą oparcie dla ręki husarza. Za kulą natomiast kopia drążona nie była, dzięki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta