Śpiew o zagniewanej bogini
Katarzyna Kubisiowska: - Co zdecydowało o tym, że w swojej najnowszej książce na nowo opowiedziałaś sumeryjski mit?
Olga Tokarczuk: - Ta piękna opowieść poruszyła mnie i zaintrygowała już dawno temu. Dwoistość sióstr, z których jedna jest jasna i ziemska, druga zaś mroczna i podziemna. Walka między nimi. Próba zawładnięcia śmiercią, konieczność zstąpienia do najgłębszych poziomów doświadczenia. Tak poznałam Inannę. Dopiero później dowiedziałam się więcej o jej waleczności po wejściu w konflikt z bogiem Enki, który oddał Inannie po pijanemu "me", czyli moce do rządzenia światem. Już w trakcie pisania dotarłam do tekstu Enhuduanny i zrozumiałam, że pod historią Inanny znajduje się coś jeszcze, co dodaje tej postaci i temu mitowi dodatkowego znaczenia. To jej właśnie poświęcono pierwszy literacki tekst na świecie podpisany imieniem autora, w tym wypadku autorki, Enhuduanny.
Bliższa jest ci postać Inanny czy Enhuduanny?Inanne lepiej znam. O Enhudauannie wiemy niewiele. Że była najprawdopodobniej córką króla Sargona, jednego z najpotężniejszych władców Sumeru -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta