I oto jesteśmy po drugiej stronie
O "Wierszach ostatnich" Czesława Miłosza I oto jesteśmy po drugiej stronie Z prawdziwym pożegnaniem, czy jak kto woli poetyckim testamentem, mamy do czynienia dopiero teraz
Wiesław Rosocha
(...) Poeta wie, że jest przez nich brany za kogoś innego, niż jest, i że tak będzie po jego śmierci, a nie sprostuje tego żaden znak z zaświatów. (Czesław Miłosz, "Nie ten" [w:] "Piesek przydrożny")
"Wiersze ostatnie" trafiają do rąk czytelników przeszło dwa lata po śmierci Czesława Miłosza i zawierają utwory poetyckie napisane w ostatnim okresie, po opublikowaniu tomu "Druga przestrzeń". Niewielką część z nich wydrukowano w czasopismach - kilkanaście jeszcze za życia Poety, kilka już pośmiertnie, także w wydanym przez "Zeszyty Literackie" tomiku "Jasności promieniste oraz inne wiersze. Pierwodruki (1984 - 2005)". Poemat "Orfeusz i Eurydyka" ogłoszony został (razem z przekładami na cztery języki) nakładem Wydawnictwa Literackiego. Większość utworów z "Wierszy ostatnich" ukazuje się po raz pierwszy.
W wielu tomach Miłosza wydawanych u schyłku jego długiego, niezwykle pracowitego i twórczego życia pojawiały się wiersze mające charakter swoistych poetyckich pożegnań. Tak było nie tylko w przypadku książek ostatnich: "Drugiej przestrzeni" (2002) i "To" (2000), ale także licznych wierszy i zapisków z "Pieska przydrożnego" (1997) oraz tomów wcześniejszych: "Na brzegu rzeki" (1994), "Dalsze okolice" (1991), "Kroniki"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta