Trzy rozdziały kodeksu
Istotne zmiany w prawie cywilnym Federacji Rosyjskiej
Trzy rozdziały kodeksu
Andrzej Tynel
Rozpad Związku Radzieckiego przyniósł nie tylko skutki polityczne czy gospodarcze, lecz również komplikacje w sferze uregulowań prawnych. Powstałe niepodległe państwa zyskały naturalne prawo do swobodnego kształtowania przepisów prawnych, regulujących różne dziedziny życia. Tworzenie prawa jest jednak procesem długotrwałym i złożonym, a życie, szczególnie stosunki gospodarcze, nie może być zawieszone w próżni prawnej.
Z tego też względu w tych państwach w znacznym stopniu obowiązują nadal przepisy wydane jeszcze w czasach Związku Radzieckiego. Część została zastąpiona przepisami wydanymi przez poszczególne państwa, a niektóre zagadnienia uregulowano aktami normatywnymi przyjętymi w ramach Wspólnoty Niepodległych Państw (por. "Prawo na Wschodzie" nr 41 -- WNP) .
Szczególnie trudne jest dokonanie szybkich zmian w ustawodawstwie cywilnym. W Związku Radzieckim nie było jednolitego dla wszystkich republik kodeksu cywilnego. Próby jego wprowadzenia zakończyły się niepowodzeniem, głównie na skutek różnic kulturowych i tradycji prawnej. Dlatego powstał jak gdyby dwustopniowy system prawa cywilnego. Zgodnie z ustawą konstytucyjną z 11 lutego 1957 r. do kompetencji Związku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta