Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mirosław Kowalski

19 sierpnia 1995 | Plus Minus | KM

Ludzie książki

Mirosław Kowalski

Redaktorem naczelnym NOWEJ został w 1990 r. , kontynuując działalność Mirosława Chojeckiego i Grzegorza Boguty. W nowych, całkowicie odmiennych warunkach, politycznych i ekonomicznych, przyszło mu kierować wydawnictwem legendarnym, pierwszą i najważniejszą oficyną podziemną. Oficyną, która drukowała Miłosza i Konwickiego, Kijowskiego, Havla i Józefa Mackiewicza, Gombrowicza i Grassa, "Zapis" i "Krytykę".

W ciagu 5 lat, od wyjścia NOWEJ na powierzchnię i jej rejestracji, wydał 88 tytułów. Wznowił dawne powieści Tadeusza Konwickiego i opublikował jego "Czytadło", zainteresował czytelników i zbulwersował krytykę "Pannami i wdowami" Marii Nurowskiej, a także przypomniał starsze książki tej pisarki. Udało mu się uzyskać zgodę Stanisława Lema na wydanie nie publikowanej powieści z 1946 r. "Człowiek z Marsa" i przygotowuje do druku jego nową książkę -- "Sex Wars". Wylansował najpoczytniejszego polskiego autora doby obecnej -- Andrzeja Sapkowskiego i, jako agent, sprzedał renomowanemu zachodniemu wydawcy prawa do trzech jego książek.

Ambicją Mirosława Kowalskiego jest wydawanie książek najwybitniejszych pisarzy polskich, ale sięga i po zagranicznych autorów. Wydał "Wybór Zofii" Williama Styrona, "Czarną skrzynkę" Amosa Oza,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 559

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament