Mirosław Kowalski
Ludzie książki
Mirosław Kowalski
Redaktorem naczelnym NOWEJ został w 1990 r. , kontynuując działalność Mirosława Chojeckiego i Grzegorza Boguty. W nowych, całkowicie odmiennych warunkach, politycznych i ekonomicznych, przyszło mu kierować wydawnictwem legendarnym, pierwszą i najważniejszą oficyną podziemną. Oficyną, która drukowała Miłosza i Konwickiego, Kijowskiego, Havla i Józefa Mackiewicza, Gombrowicza i Grassa, "Zapis" i "Krytykę".
W ciagu 5 lat, od wyjścia NOWEJ na powierzchnię i jej rejestracji, wydał 88 tytułów. Wznowił dawne powieści Tadeusza Konwickiego i opublikował jego "Czytadło", zainteresował czytelników i zbulwersował krytykę "Pannami i wdowami" Marii Nurowskiej, a także przypomniał starsze książki tej pisarki. Udało mu się uzyskać zgodę Stanisława Lema na wydanie nie publikowanej powieści z 1946 r. "Człowiek z Marsa" i przygotowuje do druku jego nową książkę -- "Sex Wars". Wylansował najpoczytniejszego polskiego autora doby obecnej -- Andrzeja Sapkowskiego i, jako agent, sprzedał renomowanemu zachodniemu wydawcy prawa do trzech jego książek.
Ambicją Mirosława Kowalskiego jest wydawanie książek najwybitniejszych pisarzy polskich, ale sięga i po zagranicznych autorów. Wydał "Wybór Zofii" Williama Styrona, "Czarną skrzynkę" Amosa Oza,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta