Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak odliczać straty spółki z o. o.

19 sierpnia 1995 | Prawo | IL

Sądowa wykładnia

Jak odliczać straty spółki z o. o.

Działalność gospodarczą podejmuje się, by mieć zyski. Przejściowo jednak mogą zdarzać się także straty, zwłaszcza na początku, gdy interes dopiero się rozkręca. W rozumieniu przepisów podatkowych strata jest wówczas, gdy koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów. Tak właśnie ujmuje tę kwestię art. 7 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepisy podatkowe pozwalają w pewnych warunkach na zrekompensowanie straty poniesionej w jednym roku podatkowym. W myśl art. 7 ust. 4 wspomnianej ustawy stratę rozumianą jako ujemna różnica między sumą przychodów i kosztów ich uzyskania pokrywa się w równych częściach z dochodu uzyskanego w najbliższych kolejnych trzech latach podatkowych (odliczając od dochodu przed opodatkowaniem) . W przepisie tym wskazano, jakich przychodów i kosztów uzyskania nie uwzględnia się przy ustalaniu straty (np. przychodów, które nie są obłożone podatkiem dochodowym, dochodów z dywidend oraz innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych) .

Przepisy nie zawierają żadnych szczegółowych unormowań dotyczących metody odliczania strat. Można sobie wyobrazić kilka sposobów potrącania części (tj. 1/ 3)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 559

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament