Notatki z partyjnego szczytu
Przed inwazją na Czechosłowację
Notatki z partyjnego szczytu
20 sierpnia 1968 r. około godziny 23. 00 rozpoczęła się operacja "Dunaj". Pod tym kryptonimem kryła się jedna z najbardziej haniebnych operacji wojskowych powojennej Europy, dodajmy, największa powojenna operacja w Europie. Wojska ZSRR, NRD, Węgier, Bułgarii i Polski wkroczyły na terytorium Czechosłowacji dławiąc "praską wiosnę".
Za początek przemian przyjmuje się zmianę w styczniu 1968 roku na stanowisku I sekretarza KC KPCz. Antonina Novotnego zastąpił mało znany funkcjonariusz partyjny ze Słowacji -- Aleksander Dubczek. Pierwsze zmiany przyszły niebawem. W ogłoszonym w kwietniu partyjnym "Programie działania na rzecz czechosłowackiej drogi do socjalizmu" obiecano między innymi wzmocnienie roli parlamentu i rządu, przyznanie większej samodzielności przedsiębiorstwom państwowym, zniesienie cenzury i doprowadzenie do wymienialności korony. W krajach bloku wschodniego rozwój sytuacji w Czechosłowacji przyjęto z najwyższym niepokojem. Powodzenie reform oznaczałoby uniezależnienie się od Moskwy, czyli poważny wyłom w "doktrynie Breżniewa".
Praktycznie od początku roku zaczęto w Moskwie myśleć o sposobach pacyfikacji Czechów i Słowaków. 23 marca 1968 r. zwołano w Dreźnie naradę I sekretarzy partii komunistycznych ZSRR, Polski, Węgier, Bułgarii, NRD i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta