Agenci i czarownice
Desowietyzacja w III Rzeczypospolitej
Agenci i czarownice
Jakub Karpiński
Desowietyzacja to odchodzenie od sowietyzacji, porzucanie sowieckiego modelu urządzenia społeczeństwa. Trzeba będzie przypomnieć, co się porzuca, a więc, na czym polegała sowietyzacja, upodobnienie Polski do Związku Sowieckiego. Sowietyzacja nie była całkowita, jej nasilenie się zmieniało. Były obszary mniejszej sowietyzacji -- strefy wolności i niezależności. Sowietyzm nie wszędzie sięgał, ale sowietyzacja, ze zmiennym nasileniem, obejmowała gospodarkę, życie polityczne, system własności i organizacji, oficjalny obieg informacji i elementy kultury oficjalnej, prawo, obyczaje i postawy społeczne.
Wyznaczenie początku III Rzeczypospolitej niektórzy uzależniają od zmiany oficjalnej nazwy państwa w Polsce, dokonanej w roku 1989. Zgodnie ze zmianami konstytucji PRL z grudnia 1989 roku, nazwa państwa, obowiązująca od 1 stycznia 1990 roku, brzmi Rzeczpospolita Polska. Zmiany w konstytucji PRL, wśród których była zmiana nazwy państwa, podpisał prezydent PRL Wojciech Jaruzelski, który następnie, od 1 stycznia 1990 roku, podpisywał ustawy jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Nie wszyscy jednak zgodzą się z tym, że była to już III Rzeczpospolita. Prezydent RP Ryszard Kaczorowski zdał swój urząd wgrudniu 1990 roku, gdy prezydentem RP został Lech Wałęsa. Ale Rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta