Ziarno prawdy o kawie
Gorzka czekolada, suszone owoce, pieczony chleb, karmel. Nawet tysiąc aromatów i smaków mogą mieć kawowe ziarna Przez lata królowała u nas kawa zalewana wrzątkiem, tzw. zalewajka. Dziś coraz częściej delektujemy się kawą poza domem. A bary kawowe uczą nowych sposobów jej picia.
Zbyt gorzkie espresso
Zawodowo parzeniem i podawaniem kawy zajmują się bariści. W Polsce jest ich około stu. - Kunszt baristy poznaje się po espresso - mówi Kacper Kossowski, który razem z Pawłem Maliszewskim założył firmę Coffee Zone, zajmującą się m.in. szkoleniem baristów.
W jednej z warszawskich kawiarni zamawiamy espresso. Kacper Kossowski łyżeczką miesza napar w malutkiej filiżance. Wącha. - To mieszanka kaw arabica. Ma intensywny, charakterystyczny smak, zapach gorzkiej czekolady i suszonych owoców - opisuje. Dodaje, że espresso jest zbyt gorzkie. Za długo parzone. Dosypuje do filiżanki trochę cukru.
Ważny jest czas ekstrakcji, czyli kontaktu wody z kawą. Minimalnie powinien wynosić 20, maksymalnie 30 sekund. Jeżeli okres od włączenia ekspresu do jego wyłączenia jest dłuższy, kawa będzie gorzka.
Dopuszczalne rude cętki
Kiedy dostajemy espresso, bardzo ważna jest kremowa pianka z włoskiego tzw. crema. Jej warstwa o grubości od dwóch do czterech milimetrów ma być elastyczna i po zamieszaniu wracać na swoje miejsce. Kolor cremy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta