Brakuje biur porad prawnych dla niezamożnych
Polskie prawo przewiduje bezpłatną pomoc prawną dla osób niezamożnych tylko w trakcie postępowania karnego lub cywilnego. Sąd może przydzielić im z urzędu adwokata lub radcę prawnego w postępowaniu cywilnym. Nie wszyscy jednak mogą z tej pomocy skorzystać. W opinii Stanisława Trociuka, zastępcy rzecznika praw obywatelskich, jest ona zdecydowanie niewystarczająca.
Bez adwokata ani rusz- Ponad połowy Polaków nie stać na płatne porady prawne. Osoby, którym sąd odmówił pomocy prawnej, a tak często się dzieje, mają mniejsze szanse na wygraną, nawet gdy mają rację - dodaje Trociuk. Chodzi o postępowanie cywilne. Przepisy proceduralne nie są przyjazne obywatelowi. Sąd nie poucza stron. Łatwo więc nie złożyć w terminie pisma procesowego lub dopuścić się innego uchybienia. Z tych powodów zwykły obywatel w walce z dużymi korporacjami, np. firmami telekomunikacyjnymi, które reprezentują najlepsi prawnicy, stoi na straconej pozycji. -W jeszcze gorszej sytuacji są osoby, które chcą skorzystać z porady prawnej na etapie przed sądowym -uważa Trociuk.
Brakuje wsparcia państwaPolskie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta