Najwięcej nowoczesnych terapii stosuje się w Warszawie
Większość polskich chorych na raka trafia do onkologa w zaawansowanym stadium choroby. Powodem jest ignorowanie okresowych badań, opóźnienia lekarzy rodzinnych w kierowaniu pacjentów do onkologów i brak równego dostępu do specjalistycznych ośrodków.
W ostatnich kilkudziesięciu latach w polskiej onkologii dokonał się ogromny postęp. Wiele nowotworów, które kiedyś oznaczały dla pacjentów wyrok, można dziś wyleczyć. Na przykład niemal u 90 proc. chorych możliwe jest wyleczenie nowotworu zarodkowego jądra. Ciążowa choroba trofoblastyczna, która w latach 50. zabijała niemal wszystkie dotknięte nią kobiety, dziś może być wyleczona w prawie stu procentach. Sukcesem kończy się leczenie wielu chłoniaków, niektórych białaczek oraz wielu nowotworów występujących u dzieci. Dziś pediatrzy onkolodzy najbardziej martwią się tym, jakie konsekwencje będzie miało w przyszłości intensywne leczenie prowadzone w wieku dziecięcym czy młodzieńczym.
Łagodzenie dolegliwościZ drugiej strony wciąż jest wiele takich nowotworów, wobec których lekarz onkolog jest prawie bezradny, a leczenie polega jedynie na złagodzeniu dolegliwości lub nieznacznym tylko przedłużeniu życia. Takim nowotworem jest zaawansowany rak płuca,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta