Gdzie wpłacać podatek od czynności cywilnoprawnych za ustanowienie hipoteki
Do końca minionego roku było co najmniej dwóch (dwie strony transakcji) podatników podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: jako pcc lub podatek), od początku bieżącego roku tylko jeden.
Oznacza to, gdy chodzi o ustanowienie hipoteki, że pcc obciąża wyłącznie osobę, która chce ją ustanowić; oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki składa dłużnik hipoteczny, czyli kredytobiorca lub osoba trzecia, na której nieruchomości ustanawiana jest hipoteka. Wierzyciele hipoteczni, którymi z reguły są banki, nie są już z tego tytułu solidarnie odpowiedzialnymi podatnikami.
Kredyt mieszkaniowy zabezpieczany jest przez banki w zasadzie na kredytowanej nieruchomości lub na innej wskazanej przez kredytobiorcę stanowiącej jego własność lub osoby trzeciej. Jeżeli więc hipoteka zostanie ustanowiona na nieruchomości np. rodzica kredytobiorcy, wtedy ta osoba jest dłużnikiem hipotecznym i podatnikiem pcc. Trzeba o tym pamiętać, gdyż za niezapłacenie pcc grożą takie sankcje, jak odsetki od zaległości i ewentualnie odpowiedzialność karna skarbowa.
Tak było do niedawnaDo końca 2006 r. banki bardzo często wyręczały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta