Autolustracja dziennikarzy: więcej pytań niż odpowiedzi
Niezależnie od tego, czy jest się zwolennikiem czy przeciwnikiem lustracji, trudno uznać poświęconą jej ustawę z 18 października 2006 r. za udany twór legislacyjny. Wątpliwości, i to natury konstytucyjnej, budzą zwłaszcza przepisy o lustracji dziennikarzy.
Pełniący funkcje publiczneUstawa uznaje dziennikarzy za osoby pełniące funkcję publiczną, w związku z czym nakłada na nich obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego. Pojęcia "dziennikarz" jednak nie definiuje, tylko odsyła do art. 7 ust. 2 pkt 5 prawa prasowego (pr. pras.), według którego jest to "osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji". Z powodu nieostrych pojęć definicja jest dość niejasna. Mimo to można doprecyzować jej treść przez odpowiednie zabiegi interpretacyjne.
Po pierwsze: skoro dziennikarz "zajmuje się" wymienioną w definicji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta