Co dostanie pracownica w ciąży i po porodzie
- Od 4 miesięcy przebywam na zwolnieniu lekarskim. Teraz okazało się, że jestem w 3 miesiącu ciąży. Lekarz uprzedził mnie, że z powodu zagrożenia ciąży powinnam aż do porodu być na zwolnieniu lekarskim. Boję się jednak, że nie będę mogła tak długo otrzymywać zasiłków chorobowych. Czy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracodawca będzie mógł mnie zwolnić? Czy dostanę zasiłek macierzyński? - pyta czytelniczka DF.
Czytelniczka nie musi się martwić. Pracodawca nie może zwolnić jej z pracy ani w czasie ciąży, ani w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ani w czasie urlopu macierzyńskiego, apotem wychowawczego (ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., w skrócie ustawa chorobowa).
Omówmy po kolei te etapy.
>Najpierw zasiłek chorobowyKażdy pracownik może otrzymywać nieprzerwanie zasiłki chorobowe do 182 dni (a wrazie gruźlicy do 270 dni). Obliczanie okresów zasiłkowych należy do pracodawcy, który wypłaca zasiłki. Do okresu zasiłkowego wlicza się również okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta