Podstępna pułapka państwa iluzji
Dla społeczeństw Europy skończyły się czasy łatwego finansowania różnych celów - głównie transferów społecznych. Finansowanie to wykorzystywało piramidę finansową opartą na nieistniejącej piramidzie demograficznej.
Wydatki adresowane do osób biernych zawodowo były finansowane ze składek i podatków osób pracujących.
Dopóki kolejne pokolenia pracujące były liczniejsze, dopóty piramida finansowa działała. Problem ten dotyczy wszystkich wydatków, nie tylko emerytalnych. Piramida finansowa generuje wysokie dochody dzięki napływowi nowych uczestników. Każda piramida musi upaść, bo nic nie tworzy, a liczba nowych uczestników zawsze się wyczerpie i po piramidzie zostaną tylko długi. Trzeba je nie tylko spłacić, ale także znaleźć na przyszłość inny sposób finansowania wydatków. Rozwiązanie tego problemu wymagać będzie od społeczeństw mądrości i odwagi, nie ma tu prostej metody.
Europejczycy przyzwyczaili się do dużych wydatków za pośrednictwem budżetu. Warto jednak podkreślić, że stwierdzenie: coś...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta