Jak wyliczyć zasiłek chorobowy, gdy pracownik miał zlecenie
Zasady ustalania uprawnień doświadczeń z ubezpieczenia chorobowego reguluje ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm., dalej ustawa chorobowa). Zgodnie z jej art. 36 podstawą wymiaru zasiłku chorobowego jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Uwzględnia się przy tym tylko te składniki wynagrodzenia ze stosunku pracy, od których ustalono składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Składniki nieobjęte składką na ZUS nigdy nie stanowią podstawy wymiaru zasiłków chorobowych. Natomiast nie wszystkie składniki wynagrodzenia, objęte składką na ZUS, są brane pod uwagę w podstawie wymiaru zasiłków.
Co jest wynagrodzeniemPrzez wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe. Odlicza się przy tym potrącone przez pracodawcę składki na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta