Wzajemne przystosowanie
Komitet Ministrów Rady Europy o niepełnosprawnych
Wzajemne przystosowanie
Protestują, gdy mówi się o nich "niepełnosprawni". Bo czy ktoś nazwałby tak na przykład Roosevelta? Jesteśmy sprawni inaczej -- dowodzą. Od całego społeczeństwa zależy zaś, do jakiego stopnia i jak bardzo inaczej.
Brak dbałości o ochronę praw obywateli dotkniętych kalectwem i o zwiększenie ich szans życiowych stanowi pogwałcenie godności ludzkiej -- głosi zalecenie nr 92 Komitetu Ministrów Rady Europy z 9 kwietnia 1992 r. w sprawie spójnej polityki wobec osób niepełnosprawnych. -- Korzystanie z podstawowych praw osób niepełnosprawnych powinno podlegać ochronie, również ochronie przed dyskryminacją.
U zasadniając takie podejście do problemów niepełnosprawności Komitet odwołuje się m. in. do argumentów natury praktycznej. Efektem zaniedbań -- przestrzega -- będą ogromne obciążenia finansowe, w iele osób niepotrzebnie uzależni się od pomocy innych i okaże się niezdolnych do jakichkolwiek działań ekonomicznie i społecznie produktywnych.
W opinii Rady Europy przenikanie świata ludzi zdrowych i podlegających różnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta