Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzajemne przystosowanie

06 października 1993 | Prawo | ŻS

Komitet Ministrów Rady Europy o niepełnosprawnych

Wzajemne przystosowanie

Protestują, gdy mówi się o nich "niepełnosprawni". Bo czy ktoś nazwałby tak na przykład Roosevelta? Jesteśmy sprawni inaczej -- dowodzą. Od całego społeczeństwa zależy zaś, do jakiego stopnia i jak bardzo inaczej.

Brak dbałości o ochronę praw obywateli dotkniętych kalectwem i o zwiększenie ich szans życiowych stanowi pogwałcenie godności ludzkiej -- głosi zalecenie nr 92 Komitetu Ministrów Rady Europy z 9 kwietnia 1992 r. w sprawie spójnej polityki wobec osób niepełnosprawnych. -- Korzystanie z podstawowych praw osób niepełnosprawnych powinno podlegać ochronie, również ochronie przed dyskryminacją.

U zasadniając takie podejście do problemów niepełnosprawności Komitet odwołuje się m. in. do argumentów natury praktycznej. Efektem zaniedbań -- przestrzega -- będą ogromne obciążenia finansowe, w iele osób niepotrzebnie uzależni się od pomocy innych i okaże się niezdolnych do jakichkolwiek działań ekonomicznie i społecznie produktywnych.

W opinii Rady Europy przenikanie świata ludzi zdrowych i podlegających różnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament