Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wódka zamiast piwa

06 października 1993 | Ekonomia | ES JC

Ciężar fiskusa

Wódka zamiast piwa

Statystyczny Polak wypija tylko 37 litrów piwa rocznie, gdy statystyczny Czech żłopie 163 litry, a na podobnym poziomie utrzymuje się spożycie piwa w Niemczech i w Belgii. O tym, dlaczego Polacy tak mało piją tego napoju przesądza nadmierne opodatkowanie piwa, a także bzdurna w sumie ustawa o wychowaniu w trzeźwości.

O tóż represjonuje ona obrót napojów o niewielkiej zawartości alkoholu, w związku z czym tworzy naturalne warunki do spożywania trunków mocnych, gdzie przelicznik procentowy wychodzi zdecydowanie na korzyść wódki. W latach pięćdziesiątych, gdy butelka piwa kosztowała 2 złote i dwadzieścia groszy, za półlitrową butelkę wódki trzeba było zapłacić 34 złote, czyli pół litra wódki stanowiło równowartość piętnastu butelek piwa. Była to relacja zdrowa, o czym świadczy m. in. to, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament