Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polska na ciepłej wodzie stoi?

06 października 1993 | Nauka i Technika | KF

Naukowcy sami nie wiedzą

Polska na ciepłej wodzie stoi?

W Polsce nie ma zasobów geotermalnych do produkcji energii elektrycznej -- twierdzą prof. Bronisław Paczyński i dr Zenobiusz Płochniewski z Państwowego Instytutu Geologicznego. Do celów grzewczych najbardziej cenne są wody artezyjskie o niskiej mineralizacji i wysokiej temperaturze. Natomiast nasze wody podziemne należą do nisko- i średniotemperaturowych (20-35 st. C oraz 35-80 st. C) .

Prof. Julian Sokołowski z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, który jest autorem programu geoenergetyki na Podhalu, szacuje potencjalne zasoby podziemnych wód gorących na ponad 6 600 km sześc. , a ilość zawartej w nich energii na ok. 35 mld ton paliwa umownego (1 kg p. u. -7 tys. kcal) .

Temat powraca jak bumerang

W Polsce od kilkunastu lat toczy się dyskusja na temat wykorzystania rodzimych zasobów wód geotermalnych. Zdania naukowców są podzielone. Niedawno prof. Andrzej Szczepański z Instytutu Hydrogeologii i Geologii Inżynierskiej AGH w Krakowie stwierdził, iż Polska leży nad dwoma wielkimi zbiornikami wód o temperaturze powyżej 20 st. C, które mogą być w przyszłości wykorzystane jako źródła ciepła i energii.

Wody te znajdują się na głębokości od 200 do 4 tys. m i mają średnią temperaturę w granicach 65 st. C. Skupione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament