Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

06 października 1993 | Kultura | BH JC

Informacje

Pro: Gdybym miłości nie miał. ..

W jednym z wywiadów Kieślowski powiedział: "W ciągu całej historii ludzie wpisywali hasło w olność na sztandary rewolucji, w imię wolności walczyli i ginęli. Ale nikt się nie zastanawia, co owo pojęcie oznacza dzisiaj, dla współczesnego człowieka".

W filmie "Trzy kolory. Niebieski" reżyser próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy można być prawdziwie wolnym. Portretuje Julie -- młodą kobietę, która w wypadku samochodowym straciła męża -- słynnego kompozytora i córkę. Sama przeżyła, w róciła do wspaniałego domu, gdzie w szystko stało się puste, gdzie każda rzecz, każdy zakamarek bolał, przypominał o stracie, bezsensie. Wróciła martwa, nie potrafiąc nawet płakać. Jedynym jej kontaktem ze światem pozostała matka, kończąca swe dni w luksusowym domu dla starców i nieświadoma, co się dzieje wokół. To jej Julie w yznała: "Nie chcę już domu, rodziny, miłości, przyjaciół. To wszystko pułapka". Tak może powiedzieć tylko ktoś, kto z bólu umarł za życia. Tak powiedziała bohaterka Kieślowskiego i zaczęła budować sobie nową wolność: świat bez więzów. Ze starego domu w yniosła tylko jedną pamiątkę -- mobile z niebieskich, szklanych paciorków, które wisiały w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament