Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O nacjonalizacji w spółdzielczości mieszkaniowej

06 października 1993 | Prawo | WE

O nacjonalizacji w spółdzielczości mieszkaniowej

Art. 219 prawa spółdzielczego zmusza każdą spółdzielnię do uwzględnienia wniosku p przekształceniu prawa do lokalu na statusie lokatorskim na status własnościowy; tylkox statut może określić ewentualne przeszkody. Przekształcenia dokonuje się na zasadach określonych w art. 226 prawa spółdzielczego; obowiązkiem spółdzielni jest dokonać tego w terminie zakreślonym w statucie (a nie jakiejkolwiek uchwale jakiegokolwiek organu spółdzielni) ; oświadczenie spółdzielni pod nieważnością musi mieć formę pisemną. Ustawa nic nie mówi o treści takiego oświadczenia, lecz oczywiste jest, że powinno zawierać podstawowe elementy pozwalające na ustalenie, że spółdzielnia dokonała przekształcenia.

Każdy zainteresowany domaga się od spółdzielni przede w szystkim wskazania kosztu tej operacji. Zgodnie z art. 219 w związku z art. 226 prawa spółdzielczego musi wnieść wkład budowlany na zasadach określonych w statucie, w wysokości odpowiadającej całości kosztów budowy przypadających na jego lokal. I żeby nie było wątpliwości: art. 208 § 1 nakłada na członka spółdzielni obowiązek uczestniczenia w kosztach budowy, niezależnie od innych kosztów.

Praktycznie w ygląda to tak: ten, któremu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament