Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osądzone ceny skupu mleka

06 października 1993 | Prawo | SG

Osądzone ceny skupu mleka

Zagraniczna konkurencja i realia rynku wewnętrznego prowokują polskie rolnictwo do obrony. Ocena legalności tych poczynań z punktu widzenia ustawy antymonopolowej nie zawsze jest prosta. Jednym z przykładów jest różnicowanie cen skupu przez spółdzielnie mleczarskie, które więcej płacą swym członkom, mniej zaś pozostałym dostawcom.

Stan faktyczny był prosty. Spółdzielnia twierdziła, że przeżywa kłopoty finansowe i nie stać ją na kredyt bankowy. Doszła w ięc do przekonania, że korzystniej będzie obracać nie oprocentowanymi udziałami członków. Aby zachęcić rolników do wstępowania w jej szeregi, płaciła chętnym za mleko cenę wyższą o 15 proc. Miała też pewność dostaw na przewidywanym poziomie, gdyż członkowie zgodnie ze statutem nie mogli sprzedawać innym odbiorcom. W sumie, dzięki obniżce kosztów produkcji, stała się konkurencyjna. Znaczną część produkcji z powodzeniem kierowała też na rynki zagraniczne.

Przyczyny konfliktu

Problem wynikł, gdy pozostali dostawcy mleka zażądali stosowania równych cen. Byli to rolnicy, którzy nie specjalizowali się w tej dziedzinie, a niewielki rozmiar ich produkcji nie uzasadniał wydatkowania znacznych środków na udziały członkowskie. W niosku o równe traktowanie spółdzielnia nie uwzględniła. Stanowczo też zaprotestowali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament