Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osądzone ceny skupu mleka

06 października 1993 | Prawo | SG

Osądzone ceny skupu mleka

Zagraniczna konkurencja i realia rynku wewnętrznego prowokują polskie rolnictwo do obrony. Ocena legalności tych poczynań z punktu widzenia ustawy antymonopolowej nie zawsze jest prosta. Jednym z przykładów jest różnicowanie cen skupu przez spółdzielnie mleczarskie, które więcej płacą swym członkom, mniej zaś pozostałym dostawcom.

Stan faktyczny był prosty. Spółdzielnia twierdziła, że przeżywa kłopoty finansowe i nie stać ją na kredyt bankowy. Doszła w ięc do przekonania, że korzystniej będzie obracać nie oprocentowanymi udziałami członków. Aby zachęcić rolników do wstępowania w jej szeregi, płaciła chętnym za mleko cenę wyższą o 15 proc. Miała też pewność dostaw na przewidywanym poziomie, gdyż członkowie zgodnie ze statutem nie mogli sprzedawać innym odbiorcom. W sumie, dzięki obniżce kosztów produkcji, stała się konkurencyjna. Znaczną część produkcji z powodzeniem kierowała też na rynki zagraniczne.

Przyczyny konfliktu

Problem wynikł, gdy pozostali dostawcy mleka zażądali stosowania równych cen. Byli to rolnicy, którzy nie specjalizowali się w tej dziedzinie, a niewielki rozmiar ich produkcji nie uzasadniał wydatkowania znacznych środków na udziały członkowskie. W niosku o równe traktowanie spółdzielnia nie uwzględniła. Stanowczo też zaprotestowali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament