Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza działka na Pacyfiku

06 października 1993 | Nauka i Technika | KF

Interoceanmetal sięga dna

Nasza działka na Pacyfiku

Przed kilkoma dniami, w obecności przedstawicieli dyplomatycznych Bułgarii, Czech, Rosji i Słowacji, otwarto w Szczecinie nową siedzibę Interoceanmetalu.

Ta międzynarodowa organizacja została założona przed 6 laty i, jako jedyne międzyrządowe ciało b. państw komunistycznych, przetrwało do dzisiaj. Działania Interoceanmetalu koncentrują się na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i przygotowaniu do przemysłowego zagospodarowania złóż metali kolorowych -- polimetalicznych konkrecji żelazo-manganowych -- na dnie Oceanu Spokojnego. Naukowcy oceniają, że w rejonie Clarion-Clipperton na głębokości ponad 4 km (1000 mil morskich od zachodnich wybrzeży Meksyku) , znajdują się bogate złoża tych metali, mogące dawać każdego roku po 3 mln ton w ysuszonych już rud przez okres 30 lat.

Podmorskie bogactwo szacuje się na 8, 9 mln ton niklu, 8 mln ton miedzi, 1, 3 mln ton kobaltu i 212 mln ton manganu (tylko dla działki Interoceanmetalu) .

W iele krajów, jak Francja, Indie, Rosja i Japonia oraz kilka konsorcjów międzynarodowych z udziałem kapitałów U SA, W ielkiej Brytanii, RFN, Holandii, Belgii, Australii, Kanady i W łoch (OMA -- Ocean Mining Associetes, KCON -- Kennecot...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament