Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat patrzy na Rosję

06 października 1993 | Świat | DZ

Świat patrzy na Rosję

USA: apel o tolerancję

W amerykańskich komentarzach, dotyczących ostatnich wydarzeń w Moskwie, dominują ulga i zadowolenie ze zwycięstwa Borysa Jelcyna, niezmiennie podkreślane poparcie dla jego działań oraz słowa usprawiedliwienia dla przemocy użytej przez obóz prezydenta Rosji -- w szyscy podkreślają, że Jelcyn nie miał innego w yjścia.

W telewizyjnym wywiadzie sekretarz stanu W arren Christopher stwierdził, że minister spraw zagranicznych Rosji Andriej Kozyriew zapewnił go, iż wybory parlamentarne odbędą się 11 i 12 grudnia; a w kilka miesięcy po nich nastąpią powszechne w ybory prezydenckie. Lider republikańskiej mniejszości w Senacie Bob Dole powiedział nawet, że Jelcyn powinien jednocześnie przeprowadzić wybory parlamentarne i prezydenckie; podobny pogląd w yraził w "Washington Post" Allen Weinstein, historyk, dyrektor Centrum na Rzecz Demokracji.

W aszyngtoński dziennik zwrócił też uwagę, że muszą być granice, których Jelcyn nie powinien przekraczać, zabiegając o lojalność armii. W tym kontekście Jim Hoagland wspomniał o niechlubnym liście Jelcyna do przywódców USA, W ielkiej Brytanii, Francji i Niemiec dotyczącym ewentualnej przynależności państw Europy Środkowo-Wschodniej do NATO. Hoagland potwierdził w swym komentarzu fakt, że list ten został wysłany ponad dwa tygodnie temu, czyli przed rozpoczęciem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament