Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świat patrzy na Rosję

06 października 1993 | Świat | DZ

Świat patrzy na Rosję

USA: apel o tolerancję

W amerykańskich komentarzach, dotyczących ostatnich wydarzeń w Moskwie, dominują ulga i zadowolenie ze zwycięstwa Borysa Jelcyna, niezmiennie podkreślane poparcie dla jego działań oraz słowa usprawiedliwienia dla przemocy użytej przez obóz prezydenta Rosji -- w szyscy podkreślają, że Jelcyn nie miał innego w yjścia.

W telewizyjnym wywiadzie sekretarz stanu W arren Christopher stwierdził, że minister spraw zagranicznych Rosji Andriej Kozyriew zapewnił go, iż wybory parlamentarne odbędą się 11 i 12 grudnia; a w kilka miesięcy po nich nastąpią powszechne w ybory prezydenckie. Lider republikańskiej mniejszości w Senacie Bob Dole powiedział nawet, że Jelcyn powinien jednocześnie przeprowadzić wybory parlamentarne i prezydenckie; podobny pogląd w yraził w "Washington Post" Allen Weinstein, historyk, dyrektor Centrum na Rzecz Demokracji.

W aszyngtoński dziennik zwrócił też uwagę, że muszą być granice, których Jelcyn nie powinien przekraczać, zabiegając o lojalność armii. W tym kontekście Jim Hoagland wspomniał o niechlubnym liście Jelcyna do przywódców USA, W ielkiej Brytanii, Francji i Niemiec dotyczącym ewentualnej przynależności państw Europy Środkowo-Wschodniej do NATO. Hoagland potwierdził w swym komentarzu fakt, że list ten został wysłany ponad dwa tygodnie temu, czyli przed rozpoczęciem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 81

Spis treści
Zamów abonament